středa 10. října 2012

Jak se nespálit o žehličku a mít v Brně vyžehleno


Žehlení prádla patří k těm nejnudnějším a nejzdlouhavějším domácím pracím. Když už této činnosti tedy musíme věnovat tolik času a energie, jak žehlit správně, aby výsledek odpovídal vynaloženému úsilí?


Ideální je začít už během praní a nezatěžovat textilní vlákna příliš mnoha otáčkami při ždímání. Pravděpodobně si tak sice prodloužíme dobu schnutí a u huňatějších kousků riskujeme mírný odér ze zatuchnutí, ale za krásně nažehlenou sněhobílou košili to rozhodně stojí.


Po nekonečném a nervy-drásajícím sušení přichází další úskalí – pozor na přílišné přesušení. Sice v dnešní době napařovacích žehliček ani toto není problém, ale ušetří vám to přece jenom malý mezi-krůček ke kýženému výsledku.


Po sundání prádla ze sušáku překontrolujeme štítky a zjistíme na jakou teplotu danou věc žehlit či zda vůbec žehlit můžeme. V tomto směru platí – čím více teček na mini-obrázku žehličky, tím vyšší teplota. Tři tečky odpovídají teplotě 200 stupňů, dvě 150 stupňů a jedna 100 stupňů a asi netřeba zdůrazňovat, že přeškrtnutá žehlička znamená navždy zmuchlaný kus oděvu.  


Dalším krokem k úspěchu je správně vybraná žehlička – čím těžší, tím lepší a tím méně se nadřete, protože už nemusíte při práci příliš tlačit na žehličku. Těsně před aktem detailně zkontrolujte žehlící plochu, pokud jsou na ní připáleniny, žehličku zapneme a očistíme o hrubší látku.


Při samotném žehlení setřídíme prádlo dle teploty žehlení a začínáme na nejnižším stupni, protože plocha se přirozeně rychleji ohřívá než chladne.


Pokud máte v zásobě jakýkoliv složitější kus než jsou trička, dávejte pozor na švy a různé aplikace, horká plocha je může buď zničit nebo vytvořit rozdílný vzhled materiálu, v tomto ohledu dáváme také pozor na choulostivější materiály jako je manchester, vlna, flanel apod. a tyto textilie žehlíme přes látku, abychom se vyhnuli lesklým místům na povrchu oděvu.Po veškeré vynaložené námaze přichází poslední a důležitý krok celého procesu – vyžehlené prádlo nedáváme ihned zpět do skříně, ale necháme na ramínku „odpočinout“ a vychladnout, v případě nažehlených puků na kalhotách je na pár minut zatížíme. A výsledek bude dokonalý.

Potřebujete perfektně vyžehlenou košili? Využijte službu úklidové služby Zuzany Fackové a nechte žehlení prádla v Brně na profesionálech.

Žádné komentáře:

Okomentovat